Hallottatok már az I. világháborút követú ún. gyermekvonatokról?
Ilonka elsőáldozása, korabeli holland gyerekkönyv (Magyar Narancs.hu) Korabeli fénykép (Cultura.hu) |
Ez egy olyan, éveken át tartó humanitárius segélyakció volt, melynek során magyarországi gyermekeket vittek több hónapra családokhoz, többségében Hollandiába vagy Belgiumba, de Svájcba, Angliába vagy Svédországba is. Célja pedig a gyerekek fizikai és lelki feltöltődésének biztosítása volt, akik évekig tartó nélkülözéseknek voltak kitéve az I. vh-sújtotta, aztán forradalmak zilálta Magyarországon.
Az első gyermekvonat 1920. február 8-án indult a Keleti-pályaudvarról Hollandiába, rajta 600 gyerekkel. Belgium 1923-tól kapcsolódott be a programba. 1930-ig összesen kb. 60000 gyerek jutott így ki nyugatra, legtöbbjük 6 és 14 év közöttiek. Nagy részük aztán hazakerült, de kapcsolatuk a fogadó országgal hosszú távon megmaradt. Mindez a diplomáciai kapcsolatainkra is hatással volt ezekkel az országokkal.
E segélyakcióban résztvevő gyerekek történetét sokáig csak családi emlékelből lehetett megismerni. Manapság azonban egyre több kutatás foglalkozik velük, melyek tapasztalatairól például ebben a két cikkben olvashattok: (1) "Iszonyú nyomorból kerültek ki az első résztvevők (Magyar Narancs), (2) "Élő hidak lettek a gyerekvonatok (Cultura.hu)".
Forrás: Réthelyi Orsolya és szerzőtársai: A gyermekvonatok - Élő híd Magyarország, Hollandia és Belgium között az első világháború után
Képek: Ilonka elsőáldozása, korabeli holland gyerekkönyv a fenti (1) cikkből, valamint korabeli fénykép a (2) cikkből
További forrás a Határtalan történelem ajánlására: Hajtó Vera: Milk Sauce és Paprika
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése